تبلیغات
خورشید ما - علت استفاده از الگوی های توسعه غربی

خورشید ما

پیوست فرهنگیاین روزها و در ایام انتخابات پرشور ریاست جمهوری یازدهم، حرفها، وعده ها، انتقادات و پیشنهادات مختلفی از سوی کاندیداها و طرفداران و منتقدانشان مطرح می شود.

یکی از مسائل و مباحثی که در مناظره دوم هشت کاندیدا درباره مسائل فرهنگی، اجتماعی قابل توجه  بوده و کاشف از یک اعتقاد در اداره کشور می باشد، مسئله ی پیوست های فرهنگی طرح های تولیدی، صنعتی و عمرانی می باشد.
پیوست فرهنگی یعنی چه؟ از انجا که اداره کشور نیازمند یک الگوی و روش اداره می باشد، روشی که در کشور ایران برای اداره امور و برنامه ریزی های خرد و کلان سیاسی، فرهنگ و اقتصادی جامعه، الگوی های توسعه غربی الگویی هستند که از بعد از دفاع مقدس توسط دولت های جمهوری اسلامی به عنوان الگوی اداره و برنامه ریزی کشور انتخاب شد.
از آنجا که الگوهای توسعه غربی براساس سود اقتصادی پایه گذاری شده و تقویت نظام سرمایه داری به عنوان مهره ی اصلی این الگوها می باشد، تعارض اجرای این الگوها با تعالیم اسلامی و فرهنگ مردم ایران و آرمانهای و اهداف انقلاب اسلامی پس از گذشت چند سال از اجرای این الگوها مشخص شد.


الگوهای توسعه غربی نه فقط یک الگوی اقتصادی بلکه الگویی کامل و جامع می باشد که علاوه بر برنامه ریزی در بخش اقتصاد نقش فرهنگ و سیاست در ترویج ارزشهای نظام سرمایه داری را نیز مورد دقت و برنامه ریزی قرار می دهد.
به عبارت بهتر زمانی اقتصاد سرمایه داری در یک جامعه به درستی اجرا می شود که فرهنگ و سیاست آن جامعه خدمه و در خدمت پیشبرد اهداف اقتصادی این الگو باشد. یعنی هر کجا که تعارضی بین فرهنگ و اقتصاد یا سیاست و اقتصاد لیبرال سرمایه داری بوجود آمد آن سیاست و فرهنگ باید به نفع ارزشهای نظام سرمایه داری اصلاح شود.
معنای دقیق تر این حرف این است که اجرای مدل اقتصادی سرمایه داری همراه با خود سیاست و فرهنگ متناسب را برای مردم آن جامعه به ارمغان می آورد.
امّا از آنجا که نظام اسلامی ایران با هدف تحقق هویت اسلامی بوجود آمده و در حال ادامه این مسیر می باشد، به هیچ وجه زیر بار فرهنگ و سیاست متناسب با نظام سرمایه داری نرفته است. به همین منظور برای رفع عوارض ناشی از اجرای اقتصاد سرمایه داری پیوست فرهنگی همراه با طرح های عمرانی و صنعتی و تولیدی را به عنوان یک راهکار در دستور کار مسئولین نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته است.
امّا سئوال اینجاست که چرا باید از الگویی استفاده کرد که عوارض سیاسی و فرهنگی متعارض با فرهنگ وسیاست اسلام را در جامعه ایجاد می کند؟
آیا به جای استفاده از الگوهای توسعه غربی که دارای عوارض سیاسی و فرهنگی سوء برای جامعه اسلامی ایران است، بهتر نیست که همت خویش را صرف تولید الگوی پیشرفت اسلامی از طریق نقد الگوهای توسعه غربی کنیم؟
آیا محدود کردن برنامه های فرهنگی دولت یازدهم به پیوست های فرهنگی خیانت به فرهنگ جامعه ایران و خیانت به اسلام و امام و رهبری نیست؟

 

طبقه بندی: سیاست،  انتخابات، 
برچسب ها: توسعه غربی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 19 خرداد 1392 توسط : شهید ولایت