تبلیغات
خورشید ما - پروفسور درخشان از چه کاندیدایی حمایت کرد؟

خورشید ما

پروفسور درخشانبه گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری و تبیین برنامه های اقتصادی سعید جلیلی، کاندیدای ریاست جمهوری یازدهمین دوره ریاست جمهوری صبح امروز در دانشگاه خواجه نصیر و با حضور سید مهدی اسکندری وزیر جهاد و کشاورزی دولت نهم، رضا روستاآزاد رئیس دانشگاه صنعتی شریف، مهدی رجایی، دکتر شاه ویسی، مسعود درخشان، سید مهدی زریباف، ابراهیم رزاقی و بیژن عبدی برگزار شد.

در این نشست رضا روستا آزاد با بیان اینکه همه کسانی که در صحنه انتخابات حاضر هستند به مسئله معیشت و مشکلات اقتصادی توجه دارند و آن را در اولویت اول خود قرار داده اند، گفت: برخی تعابیر در اظهارات کاندیداها وجود داشت مبنی بر اینکه اگر اولویت فرهنگی باشد باز هم فوریت ها اقتصادی است، کاندیداها با نیت رای جمع کردن شعارهای خوبی دادند که در مدت یک سال یا دو سال چه کارهایی می کنیم و چه کارهایی نمی کنیم.

وی افزود: این مباحث دستوری و فرمایشی نیست بلکه باید ساز و کاری اندیشیده شود تا این برنامه ها اجرا شود، آقای جلیلی تنها نامزدی است که هم تیم و هم برنامه دارد و می توان از او انتظار داشت.

رئیس دانشگاه شریف خاطر نشان کرد:

اقتصاد یک حوزه چند بعدی است که فرهنگ، کسب و کار و امور مالی از جمله حوزه های آن محسوب می شوند.

روستاآزاد با بیان اینکه در حوزه فرهنگ اگر روحیه کار جمعی ایجاد نکنیم محال است با هر گونه اعمال سیاست های پولی بتوان دستاوردی به خصوص در حوزه تولید داشت، گفت: اگر در اقتصاد روحیه امید و توکل قوی باشد به نحوی که کسی که برای سرمایه گذاری پول خود را وارد کار می کند خوشبین باشد اقتصاد رشد پیدا کرده و اگر روحیه ترس و عدم ریسک پذیری داشته باشیم اقتصاد رشد نخواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: اگر اسراف و ریخت و پاش در جامعه حاکم باشد هر جامعه ای حتی آمریکا نمی تواند پیشرفت اقتصادی داشته باشد ولی من ندیدم هیچ یک از نامزدها درباره این مسئله حرفی زده باشند.

روستاآزاد با بیان اینکه اگر در کشور ما نظام آموزشی برای تربیت نیروی انسانی و فضای علم و فناوری برای تولید علم بومی نباشد نمی توان شرکت های دانش بنیانی تاسیس کرد که خروجی آن منجر به رفع بیکاری و تولید اقتصادی شود، افزود: من ندیدم هیچ یک از نامزدها توجهی به فضای علم و فناوری داشته باشند، در فضاهای کسب و کار نهادهای مراکز رشد فناوری ایجاد شده است اما آیا برای پیشرفت آنها بخش خصوصی هم در این امر وارد شده یا نه؟

رئیس دانشگاه صنعتی شریف بیان کرد: در نظام مدیریت اقتصاد توسط دولت آقای جلیلی برنامه هایی به صورت همه جانبه از جمله فرهنگی، مالی و غیر مالی دیدیم که به تدریج عرضه و به عمل درخواهد آمد.

در ادامه این نشست مسعود درخشان یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی گفت: اقتصاد کشور ما در مرحله بحران است، اینکه با چند طرح ضربتی مشکل بیکاری، اشتغال، تورم و رشد نقدینگی گرفته شده و نیز سرمایه گذاری های کوتاه مدت زودبازده داشته باشیم مسائل فرعی است در حالی که مشکل اقتصاد ما بسیار عمیق تر از اینهاست.

وی با اشاره به اینکه چند سال است که سیاست خارجی و استکبار علیه جمهوری اسلامی در جهت اقتصاد هدف گرفته شده است و این یک برنامه هدفمند بوده، افزود: ما کمترین توجه را به این حوزه داشتیم، اقتصاد کشور ما یک اقتصاد بیمار است و این ناشی از وابستگی چند دهه به درآمدهای نفتی است.

درخشان ادامه داد: درآمد نفتی همه کاستی ها را پوشش داده، بدنه دولت مرتب بزرگ و شهرها به کلانشهر تبدیل شدند و در این بین رفاه زدگی تبدیل به هدف شده است؛ یادم نمی رود که چندی پیش یکی از مقامات ارشد قوه مجریه گفت اگر یارانه ها را در بحث انرژی حل کنیم و قیمتها را بالا ببریم سطح قیمت های عمومی پایین می آید.

وی با اشاره به اینکه استکبار از وضعیت بیمارگونه اقتصاد ما استفاده کرده و مرتب کار را سخت تر می کند، خاطر نشان کرد: در وضعیت کنونی هم به درآمدهای کشور و هم به هزینه ها فشار آمده است و این موجب شکل گیری فساد در درون شده است؛ فاجعه مالی 3 هزار میلیارد تومانی یک نمونه کوچکی از این وضعیت است. این گونه فسادها در چنین شرایط اقتصادی مثل یک کوه یخ است که ما فقط اندکی از آن را دیده ایم.

این استاد اقتصاد با اشاره به اینکه این فساد همه بدنه اجرایی را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر ادامه یابد قوه مقننه و نظام فرهنگی را متاثر می کند، ادامه داد: آن زمان است که از مملکت چیزی باقی نمی ماند؛ ما در یک نقطه اصلی از اقتصاد هستیم. اگر بیماری اقتصاد را حل نکنیم دچار فروپاشی می شویم و ظرف 15 سال آینده چیزی از باطن انقلاب باقی نمی ماند، باید یک اسکن قوی انجام و بعد از آن جراحی صورت گیرد.

درخشان ادامه داد: اقتصاد کشور به مرحله جراحی سنگین رسیده است، همه می گویند به زودی اقتصاد عالی را برایتان می آوریم اما اینها همه عوام فریبی است زیرا هیچکس نمی تواند جلوی این فسادها را بگیرد مگر اینکه یک دولت با ویژگی های خاص روی کار آید.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: در دولت آقای جلیلی یک توانی را می بینم که می تواند با این جریان مقابله کند، بر این باوریم که شاید با انتخاب آقای جلیلی کاری در این زمینه انجام شود؛ راهکار این است که بدنه مردم در جریان قرار گرفته و همه با هم مانند دوران جنگ کار کنیم.

درخشان عنوان کرد: در قوه مجریه کسی را می خواهیم که فرهنگسازی و زمینه سازی کند و در عین حال وام دار هیچ کس نباشد.

وی همچنین درباره تثبیت نرخ ارز گفت: آنچه ضروری است باید سیاست های مقامات پولی کشور در جهتی باشد که برای سرمایه گذاران امنیت و اطمینان به وجود آورد که نرخ ارز در کشور رها شده نیست.

درخشان افزود: نرخ ارز مانند همه نرخ های دیگر از جمله فولاد تابع اوضاع داخلی و تحولات بین المللی بوده و طبیعی است که نوسان داشته باشد.

این استاد دانشگاه همچنین درباره پرداخت یارانه ها گفت: پرداخت یارانه ها بد نیست، به طوری که هم اکنون در اتحادیه اروپا نیز به بخش کشاورزی یارانه های سنگینی پرداخت می شود بنابراین به لحاظ تئوری های اقتصادی این امر مجوز دارد اما باید به نحو درست انجام شود.

این عضو تیم اقتصادی جلیلی خاطر نشان کرد: اشکال ما بر الگوی یارانه ها، مسئله هدفمندی است که مغفول مانده و اگر مهم ترین ویژگی مغفول بماند آثار بد آن ظاهر خواهد شد همان طور که ظاهر شد.

درخشان عنوان کرد: یارانه ها در شرایط کنونی وضعیت اقتصادی را تضعیف می کند پس باید اصلاح شود.

بر اساس این گزارش ابراهیم رزاقی یکی دیگر از اعضای تیم اقتصادی جلیلی گفت: ما در کشور هزار میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم و بر اساس این امر باید 100 میلیون شغل ایجاد می کردیم اما این اتفاق نیفتاد، در شرایطی که در جهان به لحاظ سیاسی استقلال پیدا کردیم، استقلال اقتصادی را دنبال نکردیم.

وی افزود: از وقتی که جنگ اقتصادی در کشور شروع شد ما را به خواب بردند، سه رئیس جمهور روی کار آمدند و هزار میلیارد خرج کردند، اما حالا 10 میلیون بیکار داریم چون به مردم نگفته اند که مشکل چیست؛ دست هر کس 50 هزار تومان دادند و گفتند مشکل حل می شود.

رزاقی با اشاره به اینکه نمی شود از مردم دعوت کرد که با سود و پول مشکلات را حل کنند، ادامه داد: نظامی که نظام سیاسی است نمی تواند این کار را بکند، دولت هایمان به ما وعده هایی دادند که از اول معلوم بود این وعده ها انجام شدنی نیست؛ ما با دست خودمان کار را خراب تر می کنیم. دلار و خانه می خریم که گران تر شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: باید در صحنه بود و دفاع کرد زیرا این دفاع، دفاع از تمام مردمی است که مسلمان بوده و می خواهند مستقل باشند، عده ای از هموطنان ما برده پول و مصرف شده اند در حالیکه مهمترین جنبه ما جنبه روحانی ماست، اگر اطلاع پیدا کرده و با هم متشکل شویم می توانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

در ادامه این نشست دکتر شاه ویسی با بیان اقتصاد مسئول و مقاوم مطالبه ای است که رهبری انقلاب سالهای سال دولت ها را نسبت به آن خطاب و عتاب کردند گفت: تاکنون با وجود همه ظرفیت های عالی در انقلاب اسلامی این امر محقق نشده است.

وی افزود: ظرفیت های اقتصادی ما بسیار بالاست اما اگر در دوره های مختلف مبتنی بر دیدگاههای محدود کننده نتوانستیم این ظرفیت ها را به میدان بیاوریم امروز در دوره عدالت و پیشرفت اگر در نقطه چرخش راهبردی جمهوری اسلامی ایران تکلیف خودمان را با آرمان های انقلاب روشن نکنیم پس کجا می خواهیم کاری انجام دهیم؟!

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر قرار بود اقتصاد لیبرالی و سوسیالیستی و یا ترکیب این دو برای ما ظرفیتی به وجود آورد تکلیف این اقتصادها امروز چیست؟ امروز مسئول هستیم در برابر ملت و رهبر انقلاب که اقتصادمان را بسازیم چون این را می فهمیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی رجایی یکی دیگر از اعضای تیم اقتصادی سعید جلیلی عنوان کرد: جلیلی گفتمانی را مطرح کرده است و به طور طبیعی در این مدت کوتاه که وارد عرصه شده نتوانسته برنامه ای بنویسد اما برای یک رئیس جمهور لازم است که با توجه به شرایط آتی جهان گفتمانی را مطرح کند و گفتمان وی مناسب است زیرا گفتمان مقاومت، آزادسازی ظرفیت ها و اصلاحات اجرایی دستگاهها به شمار می آید.

وی افزود: درآمدهای نفتی، ما را از بزرگترین ظرفیت مملکت که ایمان بود غافل کرد و به سمت اقتصاد لیبرالی برد؛ گفتمان مقاومت که برآمده از انقلاب اسلامی است در شرایط امروز بسیار اساسی بوده و باید همه برنامه ها بین این گفتمان شکل بگیرد.

در ادامه این نشست سید محمدرضا اسکندری وزیر جهاد کشاورزی دولت نهم گفت: اگر امروز شیفته آقای جلیلی هستیم به این دلیل است که با گذشت 34 سال از انقلاب اسلامی هنوز کسی وجود دارد که می خواهد از گفتمان انقلاب یعنی همان گفتمان امام و رهبری حمایت کند.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی در سال 86 توسط رهبری وارد ادبیات کشور شد و با مقاومت اقتصادی متفاوت است، اقتصاد مقاومتی همان مقابله با جنگی است که امروز علیه ما ترتیب دادند؛ باید ظرفیت های کشور را آزاد کنیم.

اسکندری ادامه داد: بیش از 11 میلیارد دلار بابت واردات مواد غذایی هزینه کردیم که تنها 7 میلیارد و 112 میلیون تومان آن صرف واردات گندم، برنج و ذرت شده است در حالیکه اگر علم را به مزرعه ببریم می توانیم تولید را به بالای 300 میلیون تن برسانیم.

این عضو دولت نهم با اشاره به اینکه در دولت نهم ساز و کارهای این امر وجود ندارد اما طی این دولت ساز و کارهای مناسب آن را فراهم کردیم ولی این ساز و کارها ادامه نیافت، خاطر نشان کرد: اعتقاد ما این است که چهار سال کشاورزی دولت تعطیل شد در حالیکه توانایی آن در کشور وجود داشت.

وی ادامه داد: معادن کشور امروز مورد استفاده قرار نمی گیرد، در حالیکه بهره وری معادن می تواند موجب اشتغال شود؛ اعتقاد ما این است آقای جلیلی گفتمانی را مطرح کرده که در هیچ یک از کاندیداها وجود ندارد.

در پایان این نشست دکتر زریباف به اصول اقتصاد مقاومتی که از سوی سعید جلیلی مطرح شده اشاره کرد و گفت: این اصول 7 محور دارد که این محورها عبارتند از مقاومت عامل پیشرفت، عدالت مقدمه پیشرفت، پرهیز از رویه کاری شوک درمانی، مبارزه با تورم، محوریت تولید به مثابه جهاد، مردمی کردن اقتصاد و مدیریت جهادی با ساز و کار جهش است.

وی خاطر نشان کرد: برای آگاهی بیشتر از محورها و اصول اقتصادی این کاندیدا می توانید جزئیات آن را از روی سایت وی مشاهده کنید.





طبقه بندی: سیاست،  انتخابات، 
برچسب ها: پرفسور درخشان، جلیلسی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 21 خرداد 1392 توسط : شهید ولایت