تبلیغات
خورشید ما - وهابیت مایه‌ی ننگ اسلام

خورشید ما

تصویر نحس وهابیت

پیامبر (ص) فرمودند:
تفترق أمتی علی ثلاث و سبعین فرقة، كلها فی النار إلا فرقة واحدة.
أمت من به 73 فرقه متفرق خواهند شد و جز یک فرقه، تمام آن فِرَق، اهل آتش هستند.[1]

بعد از پیامبر (ص) مسلمانان به دو گروه تقسیم شدند، عده‌ای به گفته‌های پیامبر (ص)  که در مواقع متعدد بیان کرده بودند، من جمله روز غدیر، عمل کردند و به امیر مومنان حضرت علی (ع) ایمان آوردند و از او طبعیت کردند، که به آنها شیعیان گفته می‌شود.(به معنی پیرو)
و عده‌ای هم قبل از این که بدن پیامبر (ص) را تشیع کنند، در سقیفه‌ی بنی ساعده اجتماع کردند و جانشینی برای پیامبر (ص) انتخاب کردند، و از خلیفه‌ای که در آن روز انتخاب کرده بودند تبعیت کردند.
در این مجال بحث در مورد حق و یا باطل بودن آن کار نداریم اما بحثی که اینجا مطرح است، امروزه فرقه وهابیت که خود را از اهل سنت می‌دانند در جوامع دست به کارهای می‌زند که حتی اهل سنت هم آنها را رد می‌کنند.

اولا شیعه:

شیعه از همان اول از این گروه جدا بوده، به گفته‌های پیامبر (ص)  عمل کرده و از حضرت علی (ع) طبعیت کرده. پس واضح است که وهابیت را فرقه‌ای ضاله می‌داند.

ثانیا اهل سنت:

 وهابیتی که خود را فرقه‌ای از آنها (اهل سنت) می‌داند، به گفته علماء بزرگ اهل سنت، وهابیت فرقه‌ای ضاله و گمراه است.
اهل سنت به چهار شاخه اصلی،
حنفی، حنبلی، شافعی و مالکی تقسیم می‌شوند که به مرور زمان برخی از این شاخه‌ها به ده‌ها شاخه‌ی دیگر تقسیم شده و هر کدام برای خود به مسلکی جداگانه با عقایدی خاص تبدیل شده‌اند.
وهابیت خود را منتسب به حنبلی‌ها می‌دانند بدین معنی که افکار و اعتقادات آراء خود را از احمد بن حنبل گرفته‌اند، اما با این حال بسیاری از علماء حنبلی، وهابیت را از خود جدا دانسته و آنها را قبول ندارند.

به طور مثال ذهبى متوفّاى 774، دانشمند بلند آوازه اهل سنّت كه خود همانند ابن تیمیّه (موسس اصلی فرقه ضاله‌ی وهابیت) حنبلى مذهب بود و در علم حدیث و رجال سرآمد عصر خویش بود، در نامه‏‌اى خطاب به وى مى‌‏نویسد:
اى بى ‏چاره! آنان كه از تو متابعت مى‏‌كنند در پرتگاه زندقه و كفر و نابودى قرار دارند... نه این است كه عمده پیروان تو عقب مانده، گوشه گیر، سبک عقل، عوام، دروغ‏گو، كودن، بیگانه، فرومایه، مكّار، خشک، ظاهر الصلاح و فاقد فهم هستند. اگر سخن مرا قبول ندارى آنان را امتحان كن و با مقیاس عدالت بسنج.
تا آن جا كه مى‌‏نویسد:
گمان نمى‏‌كنم تو سخن مرا قبول كنى! و به نصیحت‏‌هاى من گوش فرا دهى! تو با من كه دوستت هستم این چنین برخورد مى‏‌كنى پس با دشمنانت چه خواهى كرد؟ به خدا سوگند، در میان دشمنانت، افراد صالح و شایسته و عاقل و دانشور فراوانند، چنان كه در میان دوستان تو افراد آلوده، دروغ‏گو، نادان و بى‏‌عار زیاد به چشم مى‏‌خورند.[2]
یا پدر محمد بن عبدالوهاب که وهابیت از طرف وی جان تازه‌ای گرفت و در حقیقت وی وهابیت را به طور رسمی تاسیس کرد، در مورد فرزندش این گونه اعتقاد داشت که؛ وی گمراه است و مردم را از ارتباط با وى برحذر مى‏‌داشت.[3]
پس وهابیت را نه شیعه و نه اهل سنت حتی شاخه حنبلی قبول ندارند، و امروزه کارهایی را انجام می‌دهند که حتی حیوانات هم انجام نمی‌دهند.

منابع:
[1]- میزان الاعتدال للذهبی، ج2، ص430ـ لسان المیزان لإبن حجر، ج3، ص291 ـ تفسیر الرازی، ج1، ص3 ـ تفسیر ابن كثیر، ج2، ص482 ـ الكامل لعبد الله بن عدی، ج6، ص166
[2]( الإعلان بالتوبیخ، ص 77 و تكملة السیف الصقیل، ص 218.)
[3] (الدرر السنیّة فى الردّ على الوهّابیّه، ص 42)

طبقه بندی: سیاست،  اعتقادات، 
برچسب ها: وهابیت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 26 تیر 1392 توسط : شهید ولایت