تبلیغات
خورشید ما - حجاب اجباری و نظر آیت‌الله طالقانی

خورشید ما

بارها و بارها مسأله‌ی حجاب و حکم شرعی آن توسط نویسندگان محترم، مطابق نظر فقهای شیعه بیان شده و حکم وجوب ضروری آن برای زنان مسلمان بیان گردیده، اما عده‌ای با انتخاب گزینشی سخنان مرحوم آیت‌الله طالقانی «رحمةالله‌علیه» در اوائل شکل‌گیری نظام اسلامی و عدم تبیین شرایط حاکم در آن زمان، قصد دارند این مساله‌ی مهم را در حاشیه قرار داده و از سخنان ایشان، آنچه مقصود خودشان هست، برداشت کنند!
حجاب اجباری و نظر آیت‌الله طالقانی

در حالی که با در نظر گرفتن اوضاع و شرایط سال ۵۷ و فرمایشات امام خمینی «رحمةالله‌علیه» در مورد پوشش نامناسب برخی از بانوان در ادارات و مجامع عمومی، بعضی از زنان در اعتراض به این فرمایشات در برخی از نقاط تهران راه‌پیمایی‌های اعتراضی برگزار کردند، تا آن‌جا که این اعتراضات ادامه یافت و روز شنبه 19 اسفند تجمعی از زنان معترض در مقابل دادگستری تهران تشكیل شد، اما این بار، موافقان فرمان امام كه طی روزهای گذشته به‎طور پراكنده علیه معترضان شعار می‌دادند، حضور پررنگ‎تری داشتند؛ به‎طوری كه نیروهای كمیته‌های انقلاب دستور داشتند از زنان معترض در مقابل مردم خشمگینی كه خواستار رعایت حجاب در جامعه بودند، مراقبت كنند. دفتر امام خمینی هم اطلاعیه‌ای صادر كرد كه با مزاحمین بانوان به شدّت برخورد خواهد شد.

اما در این میان آیت‌الله طالقانی در مصاحبه‌ای چنین فرمودند: 

(حجاب) ساخته من و فقیه و دیگران نیست؛ این نص صریح قرآن است. آن قدری كه قرآن مجید بیان كرده، نه ما می توانیم از حدود آن خارج شویم و نه زنانی كه معتقد به این كتاب بزرگ آسمانی هستند ... كی در این راهپیمایی‌ها، خانم‌ها، خواهران و دختران ما را مجبور كرد كه با حجاب یا بی‌حجاب بیایند؟ خودشان با احساس مسئولیت اسلامی كه این لباس یكی از شعارهای اسلامی و ایرانی است، اصالت خودشان را نشان دادند... خطری كه حس می‌كنیم این است كه زن‌ها دوباره به ابتذال برگردند. حجاب حكم ضروری دین است. منظور امام و علما این نیست كه زن خانه‎نشین باشد. اجباری حتی برای زن‎های مسلمان هم نیست. چه اجباری؟ حضرت آیت‎الله خمینی نصیحتی كردند مانند پدری كه به فرزندش نصیحت می‎كند، راهنمایی‎اش می‌كند كه شما این‎جور باشید به این سبک باشید...

همانطور که گفتیم، این جریانات به اوائل انقلاب و شکل‌گیری نظام اسلامی در اسفندماه سال ۵۷ بر می‌گردد؛ پس طبیعتاً اگر از همان ابتدا بخواهند با تندروی و اجبار با مساله‌ی حجاب برخورد کنند، بدتر باعث ضربه به اصل‌ِ انقلاب خواهد بود، فلذا اگر ایشان با صراحت می‌فرمایند اجباری در کار نیست، بخاطر تلطیف فضا و جا افتادن فوائد و آثار مثبت این موضوع در بین مردم می‌باشد. و اگر به قسمت‌های مهم متن که بصورت قرمز نشان داده شده، دقت کنید، تمام صحبت ایشان این است که وظیفه‌ی دینی ایجاب می‌کند که فرد حجاب داشته باشد، نه اینکه بالکل در اسلام اجباری در مساله‌ی حجاب وجود نداشته باشد.

برداشت و خلاصه‌شده از سایت پرسمان دانشجوئی

طبقه بندی: عفاف و حجاب، 
برچسب ها: آیت الله طالقانی، حجاب،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : شنبه 9 شهریور 1392 توسط : شهید ولایت